Verslo banga
Įmonių naujienos Renginiai Žinių bankas BLOG'as Verslo žurnalai Mano nustatymai
 Portalas turintiems tikslą.Rugsėjo 2, trečiadienis 
 Straipsnių sąrašas
 Naujausi straipsniai
 Populiariausi straipsniai
Naujienos
LGPA projekto akcentas - įmonių darbuotojų kompetencijų kėlimas
Draudimo įmonių darbuotojų mokymai, siekiant prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos poreikių
Lietuvos nacionalinė židinių-dūmtraukių montuotojų asociacija įgyvendina ESFA fondo agentūros paremtą projektą "Židinių ir dūmtraukių montavimu užsiimančių įmonių darbuotojų mokymai, siekiant prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos poreikių"
10x15 cm nuotraukų spauda - už 9 ct!
Patentinės informacijos savaitė PATINFO 2013
Automobilis su pažeistu stiklu aplenks draudikus ir keliaus tiesiai į stiklų keitimo įmonę
Ūkio banko turto vertinimas baigtas, opcionų pardavimo procesui kliūčių nebeliko
Į Rusiją neįleistais pieno produktais nuo kitos savaitės prekiaus "Iki"
"Maxima" tiesia pagalbos ranką Lietuvos pieno perdirbėjams
Atšaukiamas nuodugnios patikros režimas Lietuvos pasienyje
daugiau  
Ar verta rinktis individualią veiklą
Marketingas Šarūnas Nakutis, advokato padėjėjasspausdinti>

Dažnai individualią veiklą suprantame kaip verslo liudijimo turėjimą. Toks požiūris nėra visiškai klaidingas, tačiau derėtų žinoti, kad individualia veikla galima verstis ir neįsigijus verslo liudijimo ir netgi neįregistravus individualios veiklos.

Darbdavį ir darbuotoją kasdien slegia mokesčių našta, todėl neretai individuali veikla gali pasirodyti kur kas geresnis sprendimas, nei didelių mokesčių mokėjimas valstybei tikintis sulaukti saugios ir turtingos senatvės. Žinoma, galima būtų ginčytis, kas geriau – saugiai dirbti sudarius didesnes socialines garantijas suteikiančią darbo sutartį ar perimti riziką į savo rankas ir pasistengti padidinti pajamas savo verslumu prieš tai, kai dalis jų bus sumokėta į bendrą mokesčių katilą.

Kadangi įmonės sukūrimas ir išlaikymas gali būti daug investicijų reikalaujantis projektas, prieš tai savo jėgas galima išbandyti vykdant individualią veiklą. Tačiau visų pirma derėtų tinkamai suprasti, kas gi yra ta individualioji veikla.

Remiantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, individualiai veiklai priskiriama savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Galima išskirti tokius individualiai veiklai privalomus požymius:
 • tęstinumas – gyventojo sudaromiems sandoriams būdingas tęstinumas ir atsikartojamumas;
 • savarankiškumas – gyventojas pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats dengia veiklos vykdymo išlaidas;
 • motyvacija – siekimas gauti ekonominės naudos.
Neretai pasitaiko, kad per trumpą laiką gyventojas sudaro kelis ar daugiau vienodų sandorių, pavyzdžiui, išvykstant į užsienį stengiamasi parduoti turimus automobilius ar kitą turtą. Kadangi tokiais atvejais atliekami tęstiniai pardavimo sandoriai, gali atrodyti, kad gyventojas vykdo individualią veiklą.

Tačiau akivaizdu, jog taip elgiamasi ne dėl motyvuoto pelno siekimo, t. y. gyventojo turto pardavimas negali būti tapatinamas su nuolat gaunamomis pajamomis, todėl ir šie veiksmai nebus priskirtini individuliai veiklai.

Visuomet vadovautis tik minėtais požymiais taip pat nederėtų, nes neretai klausimas, ar iš tiesų verčiamasi individualia veikla, sprendžiamas atsižvelgiant į tam tikras aplinkybes. Pavyzdžiui, nuomojant patalpas įprasta, kad viena nuomos sutartis sudaroma ilgam laikui, todėl iš esmės ši veikla tęstinumo neturi. Nuoma būtų laikoma individualia veikla tais atvejais, jei iš jos gaunamos pajamos sudarytų didesnę dalį visų nuomojančio gyventojo gaunamų pajamų arba jei kitų pajamų jis neturėtų.

Dažniausiai šiuo metu vykdoma individuali veikla yra nuosavybėn įgyto turto perpardavimas. Paprastai siekiant ekonominės naudos įsigyjami ir parduodami ar kitokiu būdu perleidžiami nuosavybėn pastatai, butai, žemės sklypai, automobiliai ir kt. Kaip jau buvo minėta, atsitiktiniai sandoriai, pavyzdžiui, asmeninio būsto, transporto priemonės pardavimas ar nuoma, negali būti laikomi individualios veiklos vykdymo požymiu. Tokie sandoriai neatitinka visų nurodytų požymių, todėl jie ir negali būti priskiriami individualiai veiklai.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme apibrėžtos kelios skirtingos individualios veiklos rūšys.
 • Savarankiška bet kokio pobūdžio komercinė ar gamybinė veikla, išskyrus tas komercines arba gamybines veiklos sritis, kuriomis verstis įstatymai nustato reikalavimą įsteigti juridinius asmenis.

 • Savarankiška kūryba, profesinė ir kita panašaus pobūdžio savarankiška veikla, kurios rezultatas yra originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, nepaisant jų meninės vertės, išraiškos būdo ir formos. Šiai individualios veiklos rūšiai priskiriama ir profesinė (tokia kaip advokatų, notarų, antstolių ir pan.) ar kita panašaus pobūdžio veikla.

  Tačiau kaip ir pirmu atveju individualia negali būti laikoma tokia veikla, kuria verstis įstatymai nustato reikalavimą įsteigti juridinius asmenis. Pavyzdžiui, iš esmės individuali veikla (gydytojas odontologas, veterinaras) gali būti licencijuojama. Kadangi licencijuojama veikla gali verstis tik juridiniai asmenys, šis gyventojas negalės verstis individualia odontologo veikla.

 • Savarankiška sporto veikla. Tai sportininkų (šachmatininkų, atletų, golfo žaidėjų ir kt.) veikla ir komandinių sporto šakų atstovų (krepšininkų, rankininkų, futbolininkų ir pan.) veikla. Sportininkai gali sudaryti sutartis su varžybų ar renginių organizatoriais ir gauti dalį pajamų už parduotus bilietus arba trečiųjų šalių reklamą varžybų ar renginių metu. Šios pajamos bus priskiriamos individualios veiklos pajamoms.

  Šiuo atveju asmenys, kurie užsiima tam tikru sportu tik pramogai, faktiškai sportininkais nebus laikomi. Individualiai sporto veiklai priskiriama tik savarankiška veikla, kuri iš esmės skiriasi nuo darbdavio ir darbuotojo santykių.

  Veikla yra savarankiška, kai nėra būdingų darbo santykiams požymių (susitarimo dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos ir funkcijų, darbo drausmės, atostogų ir pan.), kuomet sportininkas pats sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats dengia savo išlaidas, susijusias su veiklos vykdymu.

 • Savarankiška atlikėjo veikla. Iš esmės šios rūšies veikla yra labai artima sporto veiklai, nes galioja tas pats reikalavimas dėl darbo sutarties požymių nebuvimo. Svarbi sąlyga, padedanti nustatyti, ar atlikėjai verčiasi individualia veikla, yra jų dalyvavimas viešame pasirodyme. Atlikėjais laikytini aktoriai, dainininkai, muzikantai, dirigentai, šokėjai ar kiti vaidinantys, dainuojantys ar kitaip atliekantys kūrinius asmenys.

 1 2 


Dalinkitės:
Google +1

Jūs neseniai lankėtės šiuose Verslo Bangos puslapiuose:
 Paieška
 
Prisijunkite
El. paštas
Slaptažodis
 
Marketingas
2006 m.
Slapto pirkėjo tyrimas
Žaidžiant žaidimus su esamais ir potencialiais klientais...
Projektų vadovai: kaip atskirti grūdus nuo pelų
Vidinė komunikacija - būdas užsidirbti ar pririšti darbuotojus
Įmonės įvaizdis - prabanga ar būtinybė
Prekyba + transportas = INCOTERMS
Vartojimas, populiarioji kultūra ir reklama
Talentų vadyba - naujos kartos lyderystė
Mažos įmonės bijo CRM
Prekių pakuotės ir jų tyrimai
Komandinis darbas
Prekių ženklo svarba
Lietuviai - nelojalūs pirkėjai
Ar verta rinktis individualią veiklą (2)
Klaidos, kurios atbaido pirkėją
Ar verta rinktis individualią veiklą
Efektyvus klientų valdymas - viską pasako patirtis
Ką reikia žinoti apie fokusuotas grupes
Projektų vadyba - tobulesnio organizacijų strateginio valdymo link
Bendrovių telkimasis: tendencijos ir pokyčiai
Dirbk sunkiai. Skrisk teisingai
Teisių į prekių ženklą perleidimas
Efektyvus klientų valdymas: tinkama technologija teisingam sprendimui
Reklamos poveikio etapai
Lojalumas ir prisirišimas
Reklama internete
Apklausos telefonu
Pasirinkite nr.
Marketingas
© 2001-2012 UAB "Report LT" | Portalą redaguoja: Rūta Trainytė, tel. 8 616 19424, el. paštas redakcija@verslobanga.lt | Reklama "Verslo bangoje" | RSS