Atspausdinta iš Bangos - http://www.verslobanga.lt/

Veidas / 2007.05.17 - Nr. 20 »
Lietuviai baidosi elektroninės prekybos
Kęstutis Šalavėjus

Visame pasaulyje populiari elektroninė prekyba Lietuvoje tuoj minės savo dešimtmetį. Pasiūla sparčiai didėja, tačiau paklausa merdi. Rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT pernai metų duomenimis, 3 proc. Lietuvos žmonių perka bilietus į renginius ir tik 2 proc. internetu įsigyja prekių. Tai daugiausia 25–34 m. asmenys, gyvenantys didžiuosiuose miestuose, turintys aukštesnį išsilavinimą ir daugiau uždirbantys. Lietuviai bijo pirkti katę maiše – jiems norisi prieš perkant kiekvieną daiktą pačiupinėti ar pasimatuoti, todėl einama į tikrą parduotuvę. Daugelis net nežino, kad įstatymas gina vartotojų teises nepriklausomai nuo to, ar daiktas įsigytas tikroje, ar interneto parduotuvėje.

Kai kurie pardavėjai taip pat kol kas linkę palaukti, kol elektroninė prekyba taps populiaresnė, ypač girdėdami apie menką el. parduotuvių apyvartą ar tokios veiklos stabdymą. Juk investuojama nemažai lėšų ir laiko interneto parduotuvei sukurti, o vėliau ir jos veiklai prižiūrėti, užsakymams vykdyti. Gal dėl to populiariausia privati prekyba, kai internete pamačius skelbimą galima pasiskambinti, susitikti su pardavėju ir įsitikinti, kad prekė tokia, kokios ir tikimasi.

Populiariausi – bilietai

Dauguma mano apklaustų pažįstamų nurodė internetu perką bilietus į renginius bei keliones. Renginių bilietų platinimo pradininkė "Tiketa" jau keleri metai platina bilietus ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, į konkurencinę kovą įsitraukė bilietai.lt.

Oro skrydžių bendrovės tik šiemet ėmėsi aktyviai reklamuoti ir platinti internetu lėktuvų bilietus, ir jau sulaukė labai gerų rezultatų. "Flylal-Lithuanian Airlines" generalinis direktorius pabrėžė, kad kompanija internetu parduoda daugiau nei 35 proc. visų bilietų: "Rinkos tyrimai ir keleivių apklausos rodo, kad klientai, turintys galimybių, bilietus visuomet stengiasi įsigyti internetu. Taip sutaupoma keliasdešimt litų vien agentūros aptarnavimo mokesčių, be to, tai patogu ir užima nedaug laiko".

El. parduotuvių prekių rinkoje kol kas štilis. Išimtį sudaro knygos. Internetinės knygų prekybos arenoje kaunasi net keletas specializuotų el. parduotuvių: patogupirkti.lt, super.lt, musuknyga.lt ir kt. "Pirkti knygas internetu – vienas malonumas, – teigia ne vieną jų šitaip įsigijusi vadybininkė Rasa. – Dirbu daug, tad paprasčiausiai nelieka laiko užbėgti į knygynus, dažnai baigiu darbą, kai knygynai jau uždaryti".

Rasa galėtų išvardyti ir daugiau el. knygyno privalumų: patogią paieškos sistemą, nuolaidas, galimybę palyginti kainas su konkurentų, greitą pristatymą į namus.

Kitos el. parduotuvės sulaukia mažiau dėmesio. Dauguma jų stengiasi pateikti įvairų prekių asortimentą. Štai prieš kelis mėnesius Lietuvoje įsikūrusios elektroninės parduotuvės – aukciono Kaobanga.com projektų vadovo Arto Barto teigimu, prekiauti pradedama nuo prekių, "kurių nereikia pačiupinėti realybėje – DVD, knygų, kompaktinių plokštelių, maisto papildų".

Pamažu prekių asortimentas pildomas, stengiamasi gerinti paslaugų kokybę, kad pirkėjai interneto parduotuvėje apsilankytų dažniau.

Dress.lt pasirinko, atrodytų, interneto parduotuvėms nebūdingą specializaciją – drabužius. UAB "EL Style" direktorė Irma Labutienė džiaugėsi, kad pernai rugpjūtį jie pirmieji pradėjo Lietuvoje internetu pardavinėti drabužius moterims, vyrams ir vaikams, vėliau pasiūlyta ir avalynės, laikrodžių bei rankinių. Pasak I.Labutienės, kas mėnesį apyvarta padidėja maždaug 5 proc., o šiuo metu jau turima daugiau nei 1200 pirkėjų, pusė jų yra pirkę ne vieną kartą. Sėkmės priežastis – galimybė pirktą prekę grąžinti. Prekę, I.Labutienės žodžiais, grąžinti galima ne tik todėl, kad netiko dydis, bet ir todėl, kad nepatiko spalva ar klostės ne toje vietoje.

Pastaruoju metu lietuviškame internete smarkiai padaugėjo el. parduotuvių, prekiaujančių vaizdo bei garso aparatūra ir kitomis elektronikos prekėmis, tačiau daugumos jų pasiūla labai panaši, o paklausa palyginti menka. Kaip atsirinkti iš pasiūlos gausybės? Į pagalbą ateis interneto puslapis KurPirkti.lt, kuris palygins skirtingų pardavėjų siūlomų prekių kainas bei pateiks pirkėjų rekomendacijas.

Ne vieną el. parduotuvę išbandžiusi Rasa nurodo didžiausią trūkumą – dideles kainas: "Būna atvejų, kai prekės elektroninėse parduotuvėse kainuoja daugiau nei prekybos centruose – pridėjus pristatymo mokestį, kaina dar pakyla".
Lietuvių aukcionuose – vienas lyderis

Kompiuterių specialisto Andriaus teigimu, vienintelis realiai veikiantis ir visuomenėje labiau žinomas el. aukcionas Lietuvoje yra pirkis.lt. Interneto prekybos entuziastai vis bando sukurti jam konkurentą, tačiau be didesnės sėkmės. "Pirkis.lt" kūrusio "Skaitos kompiuterių serviso" direktoriaus Virginijaus Jasaičio duomenimis, 2000-aisiais įkurto aukciono vartotojų kasmet padaugėja 11-15 proc. ir šiuo metu jau yra per 20 tūkst. Čia pirkti ar parduoti gali visi norintieji, tereikia užsiregistruoti.

Norintieji plėtoti savo prekybos verslą aukciono portale minimaliomis sąnaudomis gali įsteigti savo parduotuvę. Šiuo metu yra 476 tokios parduotuvės.

V.Jasaičio teigimu, pastaraisiais metais "pirkis.lt" atrado kolekcininkai – numizmatai, filatelistai, bukinistai: "Jiems paprastai prekės pačiupinėti nereikia, užtenka nuotraukos, pristatymo būdai, atsiskaitymai tarpusavyje standartizuoti, įprasti. Todėl šios prekių grupės el. aukcionuose ir yra gausiausios".

"Pirkis.lt" per savaitę baigiasi apie 10 tūkst. aukcionų, 10–15 proc. jų būna sėkmingi.

Pigiau – iš užsienio

"Pirkti užsienyje labiausiai apsimoka", – įsitikinęs kompiuterininkas Andrius.

Iš ten jis internetu užsisako kompiuterinių naujovių, bet dažnai nevengia ir "moraliai" Vakaruose pasenusių prekių – jų nuolaidos ypač didelės, o Lietuvoje jos itin paklausios.

Perkančių užsienyje lietuvių nebaugina nei galimos mokėjimo kortelių duomenų vagystės internete, nei didesni siuntimo iš užsienio mokesčiai, nei rizika, kad prekė pakeliui dings. Pasirodo, kad net sumokėjus muitą (siunčiant prekes ne iš ES šalių) daug sutaupoma.

Kai kurie perka tik sau, draugams, o kai kas vėliau sėkmingai perparduoda Lietuvoje, dalis prekių patenka ir į el. parduotuves. Andrius užsiminė, kad daug prekių galima įsigyti perpus pigiau nei Lietuvoje. Jis stengiasi vienu metu užsisakyti keletą prekių, kartais kooperuojasi su draugais, kad siuntimo išlaidos būtų mažesnės. Paklaustas, kuriose parduotuvėse perka, tik nusišypsojo paminėdamas, kad jų daug, bet geriausia naujokams pradėti nuo "eBay" aukciono.

1995 m. kelių entuziastų įkurtas "eBay" (www.ebay.com) yra didžiausias pasaulyje interneto aukcionų portalas. Čia neišeinant iš namų internetu galima įsigyti daiktų ir paslaugų iš viso pasaulio, pradedant dantų krapštuku ir baigiant nekilnojamuoju turtu. Per pirmąjį 2007 m. ketvirtį "eBay" buvo paskelbta 588 mln. aukcionų. Dėl didelės prekių pasiūlos konkurencijos kainos ypač mažos.

"Šlamštas ten pardavinėjamas", – pasakys dažnas su aukcionais nesusijęs žmogus, prilygindamas jį interneto Gariūnams ar naudotų daiktų parduotuvėms. Tačiau 233 mln. "eBay" registruotų vartotojų drįsta tokiai nuomonei paprieštarauti. "eBay" prekiauja ne tik pavieniai asmenys, bet ir solidžios parduotuvės, kurios aukcionu siekia pritraukti pirkėjų iš viso pasaulio.

Lietuviai čia ne tik perka, bet ir parduoda ar perparduoda. Vien tik "eBay" prekių paieškoje įrašius "Lithuania" pavadinimą buvo nurodyti 824 aukcionai. Tarp prekių – daugiausia kolekciniai lietuviški pašto ženklai, monetos, banknotai, tačiau galima rasti ir lietuviškų automobilių numerių, dirbinių, knygų, paveikslų. Panaršius po aukcionus galima pamatyti ne vieną lietuvišką vartotojo vardą.

Prekiaujantys "eBay" lietuviai susiduria su atsiskaitymo už prekes problema. "Paypal" elektroninio apmokėjimo sistema, kuria atsiskaito apie 95 proc. visų pasaulio pirkėjų, Lietuvos gyventojams leidžia tik atsiskaityti už prekes, bet nesuteikia galimybės gauti apmokėjimo iš užsienio (priešingai nei Vakarų šalyse). Perkantys iš lietuvių užsieniečiai tuomet sumoka piniginėmis perlaidomis, čekiais ar net grynaisiais pinigais. Tokie atsiskaitymai nėra populiarūs, dėl to pirkėjų aukcionuose iš Lietuvos mažiau. Kiti įsigudrina draugų ar giminių Vakaruose padedami atsidaryti sąskaitą apmokėjimui per "Paypal" iš užsienio gauti.

Užsienyje gyvenantys lietuviai, galintys pasirinkti įvairius apmokėjimo būdus, "eBay" aukcione sėkmingai prekiauja – dažnas sendaikčių parduotuvėse ar privačiai įsigijęs vertingą daiktą vėliau jį pelningai perparduoda internete, kai kurie iš tokios prekybos gyvena.

El. prekybos entuziastai, susibūrę į daugybę forumų, dalijasi savo patirtimi. Aktyviausias aukcionų ir el. parduotuvių forumas lietuvių kalba yra income.lt. Čia internetu perkantys ir parduodantys lietuviai plačiai diskutuoja apie aukcionus, interneto parduotuves, apmokėjimo ar prekių siuntimo tvarką.